Co warto wiedzieć o silosach zbożowych?

Co warto wiedzieć o silosach zbożowych?

Prawidłowe przechowywanie ziarna to proces niezbędny technologicznie, aby zachować jego wysoką jakość stosuję się silosy zbożowe. Niestety podczas niewłaściwego przechowywania ziarna mogą powstawać ogromne straty zarówno ilościowe jak i jakościowe.

Niewłaściwa temperatura przechowywania, zbyt duża wilgotność, szkodniki oraz brak urządzeń do wentylowania ziarna to najczęstsze przyczyny strat. Najczęściej wybierana metoda przechowywania ziarna to magazynowanie długoterminowe, a co za tym idzie przechowywanie materiału w zbiornikach płaskodennych bądź lejowych.

pliki/buttimerpliki/strefa wiedzy/silosy zbozowe/silosy-zbozowe-1.jpg

Prawidłowe przechowywanie ziarna to proces niezbędny technologicznie, aby zachować jego wysoką jakość. Niestety podczas niewłaściwego przechowywania materiału mogą powstawać ogromne straty, zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Niewłaściwa temperatura magazynowania, zbyt duża wilgotność, szkodniki oraz brak urządzeń do wentylowania ziarna to główne przyczyny strat. Najczęściej wybierana metoda składowania ziarna to magazynowanie długoterminowe, a co za tym idzie przechowywanie materiału w zbiornikach płaskodennych bądź lejowych. Silosy płaskodenne z reguły są dobierane do magazynowania długotrwałego lub dużych ilości zboża, nasion itp. Silosy lejowe zaleca się do magazynowania krótkotrwałego. Ich zaletą jest rozładunek grawitacyjny pozwalający na proste i szybkie usunięcie ze zbiornika materiału sypkiego.

pliki/buttimerpliki/strefa wiedzy/silosy zbozowe/silosy-zbozowe-2.jpg

Proponowane przez Buttimer Polska obiekty magazynowe to przede wszystkim silosy płaskodenne oraz lejowe o pojemnościach od 50 do 25 000 m3 pozwalające na dobranie optymalnej średnicy i pojemności dla każdego magazynu. Dostępność ponad 20 wymiarów średnic silosów oraz szeroki wachlarz wyposażenia pozwala na dobór właściwego rozwiązania oraz dopasowanie wymiarów obiektu do istniejącej infrastruktury lub dostępnego terenu.

Jak wykonane są silosy zbożowe?



Zbiorniki wykonane są z blachy falistej z powłoką cynku 600 gr./m2 zapewniając niezwykłą trwałość. O doskonałej jakości zbiorników świadczą dachy produkowane ze stali strukturalnej ZM250 z powłoką cynku, aluminium i magnezu metalicznego. Gwarantują one ochronę przed korozją i odporność w mechaniczną nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jak zbudowane są silosy zbożowe?

 

- cylindryczny korpus ze stali konstrukcyjnej i usztywniaczy,

- nogi wsporcze ocynkowane ogniowo,

- otwory inspekcyjne,

- drzwi zapewniające dostęp,

- drabina na dach, drabina wewnętrzna,

- pierścienie zabezpieczające,

- pomosty spoczynkowe,

- system wentylacji,

- kanały wentylacyjne w podłożu silosu,


Dodatkowo silosy zbożowe mogą być wyposażony w:


- wygarniacze do rozładunku masowego,

- system monitorowania temperatury,

- system do rozładunku bocznego,

- reduktor prędkości opadania ziarna,

- maksymalne i minimalne wskaźniki poziomu,

- pomosty, wsporniki, zadaszenia;