Co warto wiedzieć o czyszczalniach?

Czyszczalnie oferowane przez firmę Buttimer Polska to specjalistyczne urządzenia do oczyszczania  wstępnego i dokładnego różnego rodzaju zbóż, nasion oleistych i traw. Każda z proponowanych przez Buttimer Polska czyszczalni charakteryzuje się wysoką wydajnością, odpornością na usterki i zastosowaniem najnowszych technologii. Oferta modeli i ich zastosowanie jest bardzo różnorodne, stąd każdy klient może zakupić urządzenie spełniające jego potrzeby i oczekiwania. Firma oferuje: czyszczalnie bębnowe, sitowe i szczotkowe, kłosowniki oraz specjalne czyszczalnie Combi.

Czyszczalnie bębnowe

Czyszczalnie bębnowe oferowane są pod postacią nowoczesnego urządzenia, które umożliwia czyszczenie wstępne nasion oleistych i innych produktów, np. różnych odmian zboża czy kukurydzy. Wydajność czyszczalni bębnowych określa się na max. 300 t/h dla pszenicy.

Czyszczalnie sitowe

Czyszczalnie sitowe, dostępne w 12 modelach przeprowadzają czyszczenie wstępne nasion i zbóż, uzyskując przy tym produkt końcowy o czystości na poziomie 98%.  Czyszczalnia posiada sita o powierzchniach od 5 do 32,4 m3. Wydajność czyszczalni sitowych to od 30 t/h do 360 t/h.

Czyszczalnie specjalistyczne

Specjalistyczne czyszczalnie do traw dostępne są w trzech modelach, różniących się między sobą wydajnością i konfiguracją wyposażenia. Obecnie oferowane są czyszczalnie o wydajności 3 t/h, 4 t/h i 10 t/h.

 

Sitowe czyszczalnie dokładnego czyszczenia z nadmuchem posiadają zaawansowany system ssania wstępnego przy zasypie urządzenia, dzięki czemu maszyna jest wyjątkowo efektywna i dokładna. W celu jeszcze lepszego oczyszczania, a także przyspieszenia pracy, w urządzeniu wykorzystano również system ssania końcowego w ostatniej fazie czyszczenia oraz system nadmuchowy. Operator maszyny ma duże możliwości regulacji efektu końcowego oczyszczania, dzięki wbudowanemu panelowi sterowania. Sitowe czyszczalnie dokładnego czyszczenia dostępne są w 7 modelach, również w wersji bez nadmuchu. Wydajność urządzenia szacuje się na 0,4 t/h do 25-30 t/h.

 

Do urządzeń umożliwiających czyszczenie dokładne należą również czyszczalnie z systemem recyrkulacyjnym. Wyposażone są one w dodatkowe silniki elektryczne w komorach ssania wstępnego i końcowego. Takie rozwiązanie technologiczne sprawia, że znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na system aspiracyjny urządzeń. W ofercie dostępne są 3 modele tego rodzaju maszyn. Wydajność urządzenia szacuje się na max. 30 t/h.

 

Czyszczalnie szczotkowe zostały zaprojektowane z myślą o obróbce nasion traw i koniczyny oraz sprawnym rozdzielaniu podwójnych traw czy usuwaniu tzw. włochatych końcówek nasion. Wszystkie 4 modele czyszczalni szczotkowych wyposażone są w nowoczesną, precyzyjną technologię. Ich wydajność wynosi od 0,4 do 4 t/h dla traw.

 

W ofercie dostępne są dwa modele czyszczalni Combi – model 144.1 i 143.1. Oba zostały zaprojektowane z myślą o czyszczeniu wstępnym wszystkich rodzajów zbóż, grochu, słodu jęczmiennego i innych rodzajów nasion. Jednakże dzięki zastosowaniu regulacji nachylenia sit czyszczalnie mogą z powodzeniem pełnić rolę czyszczalni dokładnej z wydajnością do 10 t/h (w przypadku modelu 144.1) i do 8 t/h (w przypadku modelu 143.1). Wydajności wstępnego czyszczenia to kolejno dla modelu 144.1 i 143.1 – 50 t/h i 45 t/h dla pszenicy.

 

Kłosowniki to maszyny służące do obijania jęczmienia, rozbijania zbitki nasion buraków oraz czyszczenia powierzchni ziaren nasion warzyw i traw. Nowoczesne technologie i profesjonalne zaprojektowanie urządzenia sprawiają, że jego wydajność wynosi od 5 do 20 t/h.